Preskočiť na hlavný obsah

Vládkyňa zla

Anglický názov: Maleficent
Český / Slovenský názov: Zloba - Královna černé magie / Vládkyňa zla
Žánre: Fantasy, Dobrodrúžny, Akčný, Romantický, Rodinný
Rok vydania: 2014
Podľa rozprávky Šípková ruženka
Doba filmu: 1 hodina 37 minút
USA / Veľká Británia

Angelina Jolie ako Zloriana
Elle Fanning ako Aurora
Sam Riley ako Diaval

Obsah: Určite ste už všetci počuli o šípkovej ruženke. Aj ja vám dnes porozprávam tento príbeh, pozrieme sa však naňho z pohľadu niekoho iného.
Bolo raz jedno vílie dievčatko, ktoré malo čisté a láskavé srdce. Jedného dňa spoznalo človeka, zblížili sa, ich zblíženie prerástlo v priateľstvo a ako to už býva, toto priateľstvo prerástlo v čosi viac. Neskôr sa ich cesty rozišli a dievčattko vyrástlo v najmocnejšiu vílu zo všetkých, láskavú a stále túžiacu vidieť svojho priateľa. Dievča však nevedelo, že toto opätovné stretnutie bude sprevádzať zrada, nenávisť a vyvŕši sa v pomstu na nevinné dieťa.

Môj názor: Jednoducho brilantné! Ak mám byť úprimná, nikdy som si neplánovala tento film pustiť, keď však je núdza o filmy, človek si pozrie čokoľvek. A to je len dobre, pretože by som si nechala ujsť drahocenný skvost. V prvom rade si pri sledovaní určite uvedomíte, že vám je grafika akási povedomá. Ó, áno. Avatar. Ten istý tvorca a veľmi dobre tu môžeme vidieť jeho veľmi malebnú krajinku (a ten drak bol jednoducho úžasný).

Hlavný dôvod, prečo som si nechcela film pozrieť bol, že som čakala nejakú divnú zlátaninu, ktorá nebude mať ani nohu, ani pätu. Jednoducho hlúposť. Preto bolo pre mňa veľmi milé prekvapenie, že dej je veľmi dobre premyslený a krásne sa rozvíjal. V podstate tu máme údajne zlú vílu, ktorá vlastne nie je vôbec zlá, len si to nechce priznať. Niekedy ma skutočne hnevalo, že v rozprávkach je dobro a zlo také... čierno-biele, preto som rada, že ukázali aj okolnosti, ako sa k tomu môže človek dopracovať. A koniec koncov, všetko zlo sa na dobré obráti.

Ani snáď nemusím hovoriť, že Angelina Jolie vo svojej role priam zažiarila, skutočne nemohli nájsť lepšiu herečku na túto rolu. Niektorí ľudia nadávajú na tie lícne kosti, ale to asi nevideli pôvodnú Spiacu krásavicu.

Čo sa týka našej predstaviteľky Aurory, tá mi veľmi sprvu nesedela. Nemá byť Šípková ruženka krásna a pôvabná? Neochotne však musím uznať, že Elle Fanning vytvára minimálne dojem detskej nevinnosti a štastia, jednoducho ochranársky pocit. No nejaký úžasný herecký výkon podľa mňa nepodala. Diavala som si veľmi obľúbila a dúfam, že v druhej časti (áno, chystá sa druhá časť!) nebude chýbať. 
K ďalším postavám... Tie tri víly boli neskutočne otravné, ale bolo to aj vtipné, len mi akosi chýbali tie zlaté panie z animovanej verzie. Rozprávkové bytosti ma neskutočne nadchli s drakom na čele.

Ako zhrnutie musím povedať, že to bolo krásne vydarené nové spracovanie klasickej rozprávky a nemôžem sa dočkať druhého dielu. Film dal Šípkovej ruženke nový rozmer a na úplný záver musím pochváliť hudbu a ÚŽASNÚ slovenskú dabérku, ktoré dabovala Zlorianu. Neskutočne som si to vďaka nej užívala. Rozmýšľala som, že dám štyri hviezdičky, ale keďže to podľa mňa platí medzi najlepšie filmové adaptácie disney rozprávok, musím tomu dať päť!Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Majster šarkanov

Originálny názov:The Kitte Runner
Český názov: Lovec draku
Žánre: Historický, Psychologický, Spoločenský
Autor: Khaled Hosseini Rok vydania celosvetovo: 2005
Rok vydania SR: 2008
Vydavateľstvo: IKAR
Počet strán: 336

Obsah: Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Podle knihy byl natočen i úspěšný film.
Zdroj: databazeknih.cz
Môj názor: 
Na začiatok chcem podotknúť, že táto kni…

Little Women (1933)

Originálny názov: Little Women Slovenský názov: Malé ženy Žánre: Dráma, Rodinný, Romantika Rok vydania: 1933 Podľa románu: Louisa May Alcott Doba filmu: 1 hodina 55 minút USA
Katherine Hepburn ako Josephine Marchová Frances Dee ako Margaret Marchová Jean Parker ako Elizabeth Marchová Joan Bennett ako Amy Marchová Douglass Montgomery ako Theodore Laurence Paul Lukas ako profesor Fridrich Bhaer
Obsah: Film je datovaný do obdobia vojny severu proti juhu. Príbeh sleduje osudy štyroch sestier Marchových, ktoré nám približujú život malých žien. Každá z nich je jedinečná a každá z nich nosí svoje vlastné bremeno od najstaršej Meg, túžiacej po niekdajšom bohatstve ich rodiny a uličníckej Jo, ktorá sa nijakovsky nechce zmieriť s výzorom mladej dámy, až po dve najmladšie, miláčika rodiny - Beth a malej vznešenej Amy.
Môj názor: Prvá verzia malých žien (ak nepočítame z 1918), prvé stvárnenie ich večného príbehu, ich strastí a radostí... Táto verzia má zo všetkých ako jediná toho pravého ducha, tú atmosféru, k…

Len 27 dní

Originálny názov: In 27 days Český názov: Jen 27 dnu Žánre: Young Adult, Sci-fi, Fantasy Autor: Alison Gervais Rok vydania celosvetovo: 2017 Rok vydania ČR: 2018 Vydavateľstvo: Fragment Počet strán: 320

Obsah: Hadley cítila, že je v ten deň niečo zle, vo vzduchu sa vznášal opar ťažoby. Až v škole však zistila, že to nebola len ťažoba, čo visela vo vzduchu, bola to smrť.  Hadley toho chalana vlastne vôbec nepoznala. V 1. ročníku spolu sedeli na angličtine a len sťažka spolu prehodili 1 slovo. Aj napriek tomu, že ho vôbec nepoznala, však cíti istý zvláštny smútok, ako keď niečo stratíte. Čo bolo také neznesiteľné, že si pre to siahol na život?  Možnosť zistiť odpoveď na túto otázku jej ponúka osoba, ktorá sa jej predstaví ako samotný Smrťák, ktorého stretáva na ceste z Archerovho pohrebu. Ten jej dáva ponuku, prenesie ju o 27 dní do minulosti, aby zistila, čo sa stalo a odviedla Archera od myšlienky na samovraždu. Nebude to však jednoduché...
Môj názor: Kniha ma zaujala už svojim obsahom, a keďž…