Preskočiť na hlavný obsah

BrooklynNázov: Brooklyn
Žánre: Dráma, Romantický
Rok vydania: 2015
Podľa románu: Colm Toibín
Doba filmu: 111 minút
Írsko / VB / Kanada 

Emory Cohen ako Tony Fiorello
Saoirse Ronan ako Eilis Lacey
Domhnall Gleesom ako Jim Farrell

Obsah: Eilisina sestra Rose priala Eilis lepší život, než aký by ju čakal ďalej v Írsku a tak sa Eilis vyberá do Brooklynu v New Yorku, do úplne iného sveta, kde sa spočiatku cíti cudzo a cnie sa jej za rodinou. Postupom času však začne študovať na Brooklyn College a zamilováva sa do talianského robotníka Tonyho. Postupne si v Brooklyne nachádza šťastie, miesto a život, ktorý dovtedy nepoznala. Kvôli istej udalosti sa však musí vrátiť do Írska a čaká ju rozhodovanie medzi dvomi úplne odlišnými svetmi.

Môj názor (kniha aj film) - OBSAHUJE SPOILERY: Nechcem mrhať mnohými slovami, kde slová nestačia, ale niečo predsa len napíšem. Keď som videla film prvýkrát a knihu čítala taktiež prvý raz, v istých ohľadoch sa mi páčil film viac ako kniha, dôvod bol možno ten, že film som videla ako prvý, ktohovie. Obidvoje ma však neskutočne uchvátili.

Príbeh je svojím spôsobom úplne jednoduchý o každodenných ľuďoch, ako ste vy či ja, a to mám ja rada. Kniha má trošku rýchly koniec, a preto som režisérovi v mnohých veciach vďačná hlavne v tom ohľade. Ak si spojíte v hlave knihu a film, naskytá sa vám snáď dokonalé dielo... Film knihu obohatil o priamu reč a záverečnú scénu, knihu oživil a kniha zase obohatila film o detaily, ktoré vo filme nevidíme, a teda mnohé veci sa nám môžu javiť nesprávne.

“Some people are nice and if you talk to them properly, they can be even nicer." 

Na celom filme a aj v knihe sa mi páčil najviac vzťah Eilin a Tonyho... Ani neviem presne opísať prečo... Musím však skonštatovať, že to bol pre mňa jeden z najprirodzenejších a najrealistickejších párov, o akých som kedy čítala, či aké som videla vo filme. Nevyobrazuje lásku ako jednoduchú, samozrejmú, či dokonca niečo ako "Zamilovala som sa a vedela som, že je to ten pravý!". Nie, láska sa vyvíjala pomaly, láska nebola o bozkoch, bolo to o tom, že by ju bol schopný aj hodiny počúvať a neomrzelo by ho to. Boli si vzájomnou oporou. Musím sa priznať, že spočiatku som nevedela pochopiť, prečo si nebola na konci istá, kde zostať. Tony bol predsa najlepší! Neskôr som to však pochopila, nebolo to o tom, že by Tonyho nemilovala. Bolo to celé o tlaku, keby som bola na jej mieste, tiež by som nevedela, čo mám robiť a možno by mi moja domovina prišla aj lákavá. Nakoniec jej však práve zloba prekvapivo ukázala, že to bola iba ilúzia.

"I'd forgotten what this town is like. What were you planning to do, Miss Kelly? Keep me away from Jim? Stop me from going back to America? Perhaps you didn't even know. Perhaps it was enough for you to know that you could ruin me. My name is Eilis Fiorello."

Bolo pre mňa fascinujúce čítať knihu, kde bolo minimum priamej reči a k tomu to bol v podstate len opis niečieho života (a pri tom ma to vôbec nenudilo). Eilisin charakter bol v knihe výborne vykreslený a vo filme výborne zahratý a celkovo herecké výkony boli skvelé. Hoci som s ňou občas nesúhlasila, obľúbila som si ju.

 Takže záver... Kniha aj film ma doslova strhli so sebou. Film a kniha sa vzájomne dopĺňajú a v knihe chýbala práve tá záverečná scéna filmu (bez nej sa to dá vážne rôzne chápať). Štýl písania, charaktery, celkové opisy, myšlienky... No jednoducho... Vzdávam hold autorovi.
Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Majster šarkanov

Originálny názov:The Kitte Runner
Český názov: Lovec draku
Žánre: Historický, Psychologický, Spoločenský
Autor: Khaled Hosseini Rok vydania celosvetovo: 2005
Rok vydania SR: 2008
Vydavateľstvo: IKAR
Počet strán: 336

Obsah: Strhující drama ze současného Afghanistánu. Autor, kalifornský lékař, inspirován vlastními vzpomínkami, vypráví příběh osudových zvratů, jimiž jeho hrdina Amír prochází od dětství na cestě k dospělému zmoudření nejprve za mírových posledních let afghánské monarchie a poté za sovětské válečné okupace, na útěku z vlasti a při hledání nového života v emigraci. Události těžko pochopitelné krutosti i bezmezné oddanosti a očistné lásky se v tomto bravurně napsaném románu střídají bez sentimentu, bez jediného zbytečného slova. Svou opravdovostí zasáhl čtenáře ve čtyřiceti zemích světa a v milionových nákladech stále zůstává hlavní literární událostí knižních žebříčků. Podle knihy byl natočen i úspěšný film.
Zdroj: databazeknih.cz
Môj názor: 
Na začiatok chcem podotknúť, že táto kni…

Little Women (1933)

Originálny názov: Little Women Slovenský názov: Malé ženy Žánre: Dráma, Rodinný, Romantika Rok vydania: 1933 Podľa románu: Louisa May Alcott Doba filmu: 1 hodina 55 minút USA
Katherine Hepburn ako Josephine Marchová Frances Dee ako Margaret Marchová Jean Parker ako Elizabeth Marchová Joan Bennett ako Amy Marchová Douglass Montgomery ako Theodore Laurence Paul Lukas ako profesor Fridrich Bhaer
Obsah: Film je datovaný do obdobia vojny severu proti juhu. Príbeh sleduje osudy štyroch sestier Marchových, ktoré nám približujú život malých žien. Každá z nich je jedinečná a každá z nich nosí svoje vlastné bremeno od najstaršej Meg, túžiacej po niekdajšom bohatstve ich rodiny a uličníckej Jo, ktorá sa nijakovsky nechce zmieriť s výzorom mladej dámy, až po dve najmladšie, miláčika rodiny - Beth a malej vznešenej Amy.
Môj názor: Prvá verzia malých žien (ak nepočítame z 1918), prvé stvárnenie ich večného príbehu, ich strastí a radostí... Táto verzia má zo všetkých ako jediná toho pravého ducha, tú atmosféru, k…

Len 27 dní

Originálny názov: In 27 days Český názov: Jen 27 dnu Žánre: Young Adult, Sci-fi, Fantasy Autor: Alison Gervais Rok vydania celosvetovo: 2017 Rok vydania ČR: 2018 Vydavateľstvo: Fragment Počet strán: 320

Obsah: Hadley cítila, že je v ten deň niečo zle, vo vzduchu sa vznášal opar ťažoby. Až v škole však zistila, že to nebola len ťažoba, čo visela vo vzduchu, bola to smrť.  Hadley toho chalana vlastne vôbec nepoznala. V 1. ročníku spolu sedeli na angličtine a len sťažka spolu prehodili 1 slovo. Aj napriek tomu, že ho vôbec nepoznala, však cíti istý zvláštny smútok, ako keď niečo stratíte. Čo bolo také neznesiteľné, že si pre to siahol na život?  Možnosť zistiť odpoveď na túto otázku jej ponúka osoba, ktorá sa jej predstaví ako samotný Smrťák, ktorého stretáva na ceste z Archerovho pohrebu. Ten jej dáva ponuku, prenesie ju o 27 dní do minulosti, aby zistila, čo sa stalo a odviedla Archera od myšlienky na samovraždu. Nebude to však jednoduché...
Môj názor: Kniha ma zaujala už svojim obsahom, a keďž…